+90 326 213 83 73
  • Dil Seçenekleri}

  • Turkish
  • English
  • Arabic

Kayıt Cihazı – DVR Seçimi

Bir güvenlik kamera sisteminin beyni Kamera Kayıt Cihazı – DVR’dır. Pek çok kişi kamera sistemi alırken, teknik detayları gözden geçirmez. Ancak kullanmaya başladıktan sonra ortaya çıkan sorunlar, gelişebilecek ihtiyaçlar dolayısıyla sahip olduğu cihazı değiştirme ihtiyacı duyar.

İyi bir DVR Kayıt Cihazı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bu soruya birkaç başlık altında cevap verebiliriz. Kayıt cihazı fiyatları da, aşağıda açıklamaya çalıştığımız etkenlere bağlıdır.

 

Kayıt Teknolojisi

2014 yılı ortalarına kadar güvenlik sistemlerinde ekonomik çözümler sunan, ama IP kameralarla rekabette kalite sıkıntısı yaşamaya başlayan analog sistemlerin yerini artık AHD, HD TVI, HD CVI çözümler almaya başladı.

Hem de analog çözümlerle aynı fiyata!

Koaksiyel kablo üzerinden sinyal taşıyan güvenlik kameralarında günümüzde pazar lideri tartışmasız AHD Kayıt Cihazı diyebiliriz. AHD, HD TVI, HD CVI kayıt cihazları analog kameraları desteklerler.

Dolayısıyla AHD DVR almak, pek çok kullanıcı için risksiz bir çözümdür.

 

Kayıt Çözünürlüğü

Kayıt cihazları 960p (1.3MP) ve 1080p(2MP) olmak üzere iki seviyede görüntü kayıt kalitesini desteklerler. Eski analog kameralara sahip kullanıcılar, kayıt cihazı alırken 960p desteği olan kayıt cihazları alırlarsa daha ekonomik çözüm elde ederler. Ancak ileride 2MP kamera alırım, o yüzden 2MP desteği olsun diye düşünen kullanıcılar, 1080P destekli cihazları düşünebilirler.

 

Hibrit Cihazlar

Hibrit DVR Kayıt Cihazları piyasada mevcut olsa da, kayıt cihazlarını hibrit modda kullanmak profesyonellik istediği gibi, cihazın işlemcisinin yüklenmesine, daha sık arıza vermesine sebep olmaktadır. Biz AHD kamera kayıt cihazlarının hibrit modda veya IP kameraları kayıt için kullanmayı tavsiye etmiyoruz.

 

Ses Kaydı

Pek çok DVR, en az 1 kanal ses kayıt özelliğiyle gelmektedir. Özellikle iç mekanlarda müşterilerle olan görüşmeleri anlaşmazlık durumunda tespit edebilmek, yaşanan bazı olumsuz olayların tespitinde ses destekli görüntü elde edebilmek için ses kaydı yaygın kullanılan bir özelliktir.

  • 4 kanal bir DVR da 2 kanal,
  • 8 kanal bir DVR da 4 kanal,
  • 16 kanal bir DVR da 4 kanal,

ses kaydı olması gerektiğini düşünüyoruz.

 

İnternetten İzleme

Günümüz kullanıcıları için Kamera Kayıt Cihazı alırken, en önemli nokta, internetten izlemedir. Çünkü pek çok kişi kayıt cihazını kurduktan sonra dokunmaz. Görüntüleri cep telefonuyla izler.

Peki, cep telefonuyla izleme kalitesi tüm kayıt cihazlarında aynı mıdır?

Ekonomik diye tercih ettiğiniz bir sistemi uzaktan izleyebilecek misiniz?

Kayıt cihazları günümüzde sabit IP gerektirmemesi sebebiyle yaygın olarak P2P üzerinden izlenmektedir. Kamera kayıt cihazı – DVR üreticileri, bulut server sağlayıcılarına üretilen her kayıt cihazı için bağlantı ücreti ödemektedirler. İşte yukarıdaki soruların yanıtı burada. Ucuz kamera kayıt cihazı – DVR üreticileri, serverlarına gerekli yatırımı yapmayan bulut serverları ile çalıştıkları için bağlantıda sürekli donma, hiç bağlanamama, görüntü atlaması gibi problemleri yaşamaktadırlar.

İnternetten izleme, aynı marka içerisinde, üründen ürüne bile değişebilen kalitede ve performansta olabilmektedir. Çalıştığımız veya çalışmadığımız markaları birbiriyle kıyaslama yaparak, üretici, distribütörlerimizi üzmek istemeyiz. Ancak, bizlere ulaşırsanız, almak istediğiniz ürün hakkında olumlu olumsuz bilgilendirme yaparız.

Port Yönlendirme

Sabit IP den bağlanan kullanıcılar, modem port yönlendirme ihtiyacı duymaktadırlar. Port yönlendirme, uzaktan izleme yaparken bağlantı hızını artırmaktadır. Ancak, elektrik kesintisi, vb durumlar sebebiyle modem ayarları bozulabilmekte, kullanıcı port ayarlarını yeniden yapmak veya yaptırmak durumunda kalmaktadır.